Policija rasvetlila paljenje kuće kriminalca iz Crne Gore optuženog i za RATNE ZLOČINE I SILOVANJE, požar podmetnut ZA NOVAC

požar Crna Gora Zoran Ilić 4

Tridesetšestogodišnji Danko Danilović iz Pljevalja uhapšen je zbog sumnje da je u oktobru 2019. godine, u Bukovici, zapalio kuću Nikšićanina Ranka Radulovića (60). Iz Uprave policije saopštili su da su utvrdili i ko je platio Danilovića da to uradi, ali identitet nalogodavca nije obelodanjen.

Objasnili su da su službenici Sektora za borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije, sa službenicima Centra bezbednosti Pljevlja, radeći na rasvetljavanju dela izvršenih na štetu članova organizovanih kriminalnih grupa, rasvetlili dva podmetanja požara na štetu Radulovića.

Ranko RadulovićFOTO: FACEBOOK
Ranko Radulović

- Zbog sumnje da je izvršio krivično delo izazivanje opšte opasnosti i krivično delo uništenje i oštećenje tuđe stvari slobode je lišen D. D. (36) iz Pljevalja. On je uz krivičnu prijavu priveden državnom tužiocu u Osnovnom državnom tužilaštvu u Pljevljima koji mu je odredio zadržavanje do 72 sata. D. D. je, kako se sumnja, u oktobru 2019. godine u mestu Bukovica podmetnuo požar na porodičnoj kući R. R. kojom prilikom je pričinjena velika materijalna šteta, dok je u aprilu iste godine pokušao da podmetne požar na ovoj kući - navodi se u saopštenju policije.

Iz UP ističu da je kriminalističkom obradom policija došla do sumnje da je D. D. ta krivična dela izvršio za određeni novčani iznos.

"Policija je utvrdila identitet lica koje je naručilo izvršenje ovih dela. Konsultacije sa nadležnim tužiocem oko procesuiranja ovog lica su u toku".

Ko je Ranko Radulović?

Radulović nalazi se u Istražnom zatvoru u Spužu zbog optužbi da je sa albanskim državljaninom Erogenom Brajovićem i Kotoraninom Igorom Vukotićem formirao kriminalne grupe koje su planirale više likvidacija.

U junu ove godine, Radulović je izboden u spuškom Istražnom zatvoru u nastavku rata kriminalnih grupa, okupljenih oko škaljarskog i kavačkog klana. Nekoliko dana posle toga iz Uprave za izvršenje krivičnih sankcija, stiglo je saopštenje da je do napada došlo zbog "grube nepažnje službenika Istražnog zatvora".

Ranko Radulović široj javnosti poznat je još od devedesetih godina od kada važi za "žestokog" nikšićkog momka. Hapšen je i zbog zelenašenja, nedozvoljenog držanja oružja, a prepoznatljiv je i kao bivši vlasnik fudbalskog kluba "Čelik".

Jedan deo njegovog života vezan je za krvnu osvetu sa porodicom Vilotijević, iz Nikšića. Braća Slavko, Ranko i Miomir Radulović ubili su Zorana Vilotijevića nakon čega su osuđeni na 15, 12 i 8 godina robije. Potom je, da bi osvetio brata Milan Lezo Vilotijević ubio Slavka Radulovića, a za to delo osuđen je na 20 godina robije. Krivično veće Višeg suda u Podgorici sudilo je Milošu i Srđanu Raduloviću zbog sumnje da su pokušali da ubiju Milanovog sina Marka i pravosnažno su osuđeni.

Radulović je, prema stavu nadležnih, u periodu od 2016. do 2018. godine u Nikšiću formirao kriminalnu grupu čiji su pripadnici postali njegov sin Željko Radulović, zaštićeni svedok čiji je pseudonim "Jadranko Jonski", Nikola Mandić, Stefan Radulović, Luka Radulović, Radoš Petrušić, Darko Vicković, Ratko Martinović, Radivoje Preradović, Nenad Lubura, Ivan Todorović, Miladin Dedović, Milovan Peruničić i Željko Matijašević.

Optužnicom su obuhvaćeni i Zlatko Matanović i Stefan Perović. Prema navodima optužnice Brajović, Radulović i Vukotić pripremali su likvidacije bivših i sadašnjih policijskih službenika.

Crnogorska policijaFOTO: RAS SRBIJA
Crnogorska policija

Radulović je hapšen i krajem juna 2017. u Nikšiću, a policija je tada saopštila da su tokom višemesečne istrage prikupili dokaze da je on 11. oktobra 2016. organizovao prenošenje oružja i municije od mesta Slano ka Nikšiću. 2015. godine.

Radulović je saslušan pred specijalnom tužiteljkom Lidijom Vukčević, zbog osnovane sumnje da je počinio ratne zločine protiv civilnog stanovništva na teritoriji Bosne i Hercegovine. Ova istraga nosi oznaku tajno, ali saslušanje Radulovića obavljeno je po zamolnici koju su Crnoj Gori dostavile kolege iz Bosne i Hercegovine.

Bosanske vlasti su još ranije formirale predmet i o tome obavestile crnogorsko tužilaštvo, da je Radulović označen kao osoba koja je učestvovala u ratnim dešavanjima. Predmet je formiran na osnovu dokumenta u kojima dve žrtve optužuju Radulovića za silovanja i mučenja.

Jedna je od njih u to vreme imala 16 godina. Iskaz svedoka pod pseudonimom M. još u novembru 2006. dospeo je u medije. Ona je svedočila da je grupa od 150 žena, dece i starijih osoba bila zarobljena u školi u Kalinoviku sve do 5. avgusta 1992. kada je zajedno sa četiri maloletnice i jednom trudnicom, premeštena u stan u Foči.

Коментари