KOMŠIJE DOBILE NAJJAČI SVETSKI LASER: Ima snagu deset petavata, otvara se GORUĆE pitanje po sve!

 laser

Postrojenje bi bilo raspoloživo ne samo evropskim istraživačima.

Pre više od 14 godina Evropska komisija odlučila je da podrži zamisao o osnivanju "Extreme Light Infrastructure" (ELI), istraživačke infrastrukture od sveevropskog interesa. ELI je najsnažniji laserski sistem na svetu koji treba da omogući nova interdisciplinarna istraživanja, kako od laserskih zraka tako i od zračenja koja bi bila njihova posledica.

I sve bi to bilo raspoloživo ne samo evropskim istraživačima. ELI je trebalo da bude raspoređen na četiri lokacije, a do sada su u završnoj fazi tri na koje je Evropska unija utrošila 875 miliona evra.

Jedan je smešten u Češkoj i vredan je 325 miliona evra, drugi u Mađarskoj vredan je 240 miliona evra, a treći u Rumuniji i vredan je 310 miliona evra.

Četvrta lokacija još nije određena, a trebalo bi da bude mesto s najvećim mogućnostima od tri navedena, odnosno sa duplo jačim laserskim postrojenjem. Ali, postoje neki problemi. I to najviše u rumunskom postrojenju o čemu naučni časopisi pišu poslednjih godinu dana.

Najpre je sredinom prošle godine u časopisu "Nature" izašao tekst u kojem se ističu problemi u projektu koji je zapravo jedinstven jer novac iz evropskih strukturnih fondova se koristi pre svega za izgradnju infrastrukture.

Ali prilika da se pojačaju naučni napori u zemljama EU koje su nekada pripadale komunističkom bloku Komisiji se učinila previše vrednom da je ne bi iskoristila. Upućivalo se na nesporazume povezane s mađarskom i rumunskom lokacijom koji su onemogućavali da se radovi na tim lokacijama dovrše.

To je izazvalo popriličnu paniku u Evropskoj komisiji koja se nadala da će ELI zapravo biti "laserski CERN". Međutim, u Rumuniji, gde je postavljeno najjače lasersko postrojenje u svetu, spor između vođstva postrojenja i tehnologa koji su postavljali njegov izvor gama-zraka sprečio je da se izgradnja privede kraju.

To je dovelo do toga da se Rumunija isključi iz sledeće faze, a to je formiranje tela koje bi upravljalo celim projektom. To telo bi sa 75 miliona evra godišnje finansirale zemlje ulagači u projekat ELI-ja.

U međuvremenu je raspetljana situacija u Mađarskoj, Česi su svoje napravili, pa obe zemlje žele napred kako bi njihove lokacije čim pre počele s radom. Ali to nije moguće dok se ne reši situacija u Rumuniji, i to da je ili reše Rumuni sami ili da odgovornost za lokaciju preuzme neka druga članica EU.

Ipak, i Evropi je jasno da se Rumunija nekako mora vratiti u ekipu jer teško će biti upravljati nečim što je na njenom tlu, a deo je šireg evropskog projekta. Na kraju, za sve je plaćeno novcem iz strukturnih fondova.

- Komisija je svesna i zato pomno prati izazove u implementaciji projekta, te je u stalnom kontaktu sa svim partnerima ELI-ja razgovarajući o načinima kako krenuti napred - izjavio je za časopis "Nature", predstavnik Komisije.

U svemu je gotovo bizarno da je Evropa u nekompletnom rumunskom postrojenju zaista dobila najjači svetski laser. Testiranja u martu postigla su snagu od 10 petavata. Reč je, dakle, o najsnažnijem od ljudske ruke sagrađenom laserskom sistemu.

OMILJENA LETNJA DESTINACIJA ZA SRBE PREGAŽENA KORONOM: Pandemija uzela još šest života, raste broj zaraženih

Коментари